Zobrazeno 31921 krát
Ohodnoťte tento článek
(2 hlasy)

Florbal je jeden z nejrychleji se rozvíjejících halových sportů podobný pozemnímu hokeji. Florbal je svou dynamičností a atraktivitou přímo předurčen k tomu, aby se stal jedním z nejpopulárnějších sportů.

Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů s lehkým dutým plastovým míčkem. Z každého týmu může být na hřišti v jeden moment maximálně pět hráčů v poli a jeden brankář. Hráči mají speciální florbalové hole a snaží se vstřelit protivníkovi gól. Brankáři hokejku nemají.

Na hřišti 20×40 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely, proti sobě nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Většinou se hraje na tři útoky a dva obránce. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm v dolní části a 40cm v horní části, mají měkkou obvodovou a chytací síť. Hraje se na 3x 20 minut (tento limit platí u mužů a juniorů, u elévů, ml. žáků a st. žáků se časy liší), přestávky mezi třetinami jsou 10 minut (pouze u mužů a juniorů). Juniorky hrají třikrát 15 minut čistého času.

Hráči v poli mohou míček odehrát pouze florbalovou holí, zároveň však není přípustné hrát holí nad úrovní kolen. Lze míček odkopnout nebo zpracovat i nohou, ale přihrávka nebo vstřelení gólu kopnutím je porušením pravidel. Kontakt mezi hráči už není zakázán jako dříve – hra tělem se toleruje. Hra hlavou nebo výskok je zakázaný. Brankář hokejku nepoužívá a může míček odrazit kteroukoli částí těla nebo chytat do rukou, pokud stojí ve vymezeném brankovišti. Dále brankář nesmí dostat nahrávku od spoluhráče, neboli "malou domů" a při výhozu míčku od brankáře se míček musí dotknout své půlky hříště.
Zajímavostí je, že děrovaný míček nevynalezli Švédové, Finové ani Švýcaři, ale Američané, kteří používali plastový děrovaný míček ke trénování baseballu; tento míček byl původně přibližně dvakrát větší.

Švédsko udává směr ve vývoji dnešního florbalu a má nejvíce registrovaných florbalistů na světě. Česká florbalová unie je z hlediska počtu členů na třetím místě za druhými Finy a před čtvrtými Švýcary.

Florbal, jako kolektivní hra s proměnlivým herním dějem, představuje jednu z vhodných alternativ v náplni vyučovacích hodin tělesné výchovy i zájmových kroužků na školách. Přispívá k rozvoji pohybových schopností, zvyšuje celkovou zdatnost svěřenců a v neposlední řadě příznivě ovlivňuje jejich osobnostní charakteristiky.

Letošní Mistrovství světa 2010 ve florbalu se bude konat ve Finsku. (wikipedie)

Naposledy upraveno v Středa, 24 Listopad 2010 11:46